Sohbet Et!
BURADA SOHBET ZİL ZURNA!
Sohbet siteleri arasında kullanıcıların keyifli zaman geçirmesi için hizmet veren site 100'den fazla kullanıcıya sahiptir.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Chat Siteleri Kısaltmaları

Chat Siteleri Kısaltmaları

İnsanlar çevrimiçi sohbet ve mesajlarda neden kısaltmalar kullanıyor?

Chat siteleri kısaltmaları kendi içlerinde bambaşka bir dünyadır. Demek tüm Türkçe derslerine gittin ve imla, dil bilgisi ve cümle yapısını iyi kavradın. Her şey yerli yerine oturuyor ve Türkçede ustalaşmanın eşiğinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Ama sonra cep telefonunuzu elinize alıp diğer insanlarla çevrimiçi mesajlaşmaya, mesajlaşmaya veya sohbet etmeye başlıyorsunuz ve aniden öğrendiğiniz her şey sohbet kısaltmaları, kısaltmalar ve emojiler girdabında pencereden uçup gidiyor.

Sohbet kısaltmaları ve kısaltmaları nelerdir?

Kısaltma, kullanımı daha kolay olacak şekilde kelimeleri veya cümleleri kısaltmanın bir yoludur. Günlük konuşmada karşılaşacağınız en yaygın kısaltmalardan biri TV’dir (bilmeyenler için aslında televizyon anlamına gelir).

Kısaltma, bir cümledeki veya tümcedeki her kelimenin ilk harfini alma ve daha sonra aynı anlama sahip yeni, daha kısa bir kelime oluşturmak için bunları bir araya getirme işlemidir. Karşılaştığınız yaygın bir kısaltma, Alış Veriş Merkezi yani AVM’dir.

İnsanlar çevrimiçi sohbet ve mesajlarda neden kısaltmalar ve kısaltmalar kullanıyor?

Çevrimiçi sohbet ve mesajlaşma alanında, mesajları kısaltmanın ve konuşmaları hızlandırmanın bir yolu olarak kısaltmalar kullanılır. Gereken karakter sayısını azaltarak, süreci çok daha hızlı hale getirirken amacınızı aktarmayı kolaylaştırırsınız.

Kısa mesajların 160 karakterlik katı bir sınırla gönderildiği cep telefonlarının ilk günlerinde çevrimiçi sohbette kısaltmaların kullanımı geliştirildi. Standart mesajlaşma için bu sınır hala mevcut olsa da, çoğu modern akıllı telefon, mesajları sahne arkasında otomatik olarak ayırıp bir araya getirerek veya karakter sınırlamalarından tamamen kaçınmak için İnternet protokollerini kullanarak bu sınırı atlar. Bununla birlikte, sosyal medya platformu Twitter gibi bazı web siteleri, söylediklerimizde özlü olmayı zorunlu kılan katı bir karakter sınırlaması uygulamaktadır.

Yazdığımız kelime sayısındaki sınırlama artık bir sorun olmasa da (Twitter’ı çok kullanmadığınız sürece), hızlı mesaj gönderme ihtiyacı hala geçerli ve kısaltmaların kullanımı tüm chat sitelerinde yaygındır.

Neden kısa mesaj kısaltmalarını kullanmayı öğrenmelisiniz?

Değişim rüzgarları çevrimiçi ortamda Karayipler’deki tropik fırtınalardan daha sık estiğinden, ana dili Türkçe olan biri olarak bile kısa mesaj kısaltmalarını ve kısaltmalarını anlamak inanılmaz derecede zordur. Mobil sohbet odalarında aldığım mesajlarla sık sık kendimi şaşkına çevirdiğimi ve bunları tam olarak anlamak için hızlı bir Google aramasına başvurmak zorunda kaldığımı itiraf etmeliyim.

Bir kısaltmayı yanlış anlamak veya yanlış kullanmak utanmaya ve hatta istemeden üzebilir veya öfkelendirebilir. Ancak riskler düşündüğünüzden daha yüksek ve sosyal medya konusunda bilgili gençler artık günlük iletişimlerinde çevrimiçi alanın dışında kısaltmalar ve akronimler kullanıyorlar.

YORUM YAP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne aramıştınız?

Son Yazılar

Kategoriler

Arkadaşlarını Bul
#Sohbet odalarında güzel dostluklar
Müzik Dinle
#Radyo Kanalımızda müziğin ritmini hisset
Yardımlaşma
#Help kanalından yardım alabilirsin