Sohbet Et!
BURADA SOHBET ZİL ZURNA!
Sohbet siteleri arasında kullanıcıların keyifli zaman geçirmesi için hizmet veren site 100'den fazla kullanıcıya sahiptir.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Chat Sitelerinde Bencil Tavırlar

Chat Sitelerinde Bencil Tavırlar

SOHBET SİTELERİNDE EGOİST TAVIRLAR

Egoizm tanımı itibariyle bireyin, kendi çıkarları doğrultusunda realiteler düzleminde pratik geliştirmesi, geliştirdiği bu pratiğin kendince rasyonel zemine oturduğunu düşünmesi halidir. Kendi gerçekliğini, kendi gibi olmayan diğer bireylerin üstünde tanımlayan birey kendine bağlı çıkarları da kendi gibi olmayan diğer bireylerin çıkarlarının üstünde tanımlar. Sohbet sitelerinde sıklıkla gördüğümüz psikolojik hallerden biridir. Egoist benlik, varlığın temel gerçekliğini kendini ve buna bağlı olarak çıkarlarını her şeyin merkezinde görmeye eğilimlidir. Bu eğilim, toplumsal ilişkilerin şekillenmesi noktasında negatif yönde belirleyici unsur olan konulardan biridir. Karakterin kendi tanımlamaları ve psikoloji biliminin bu konuya nasıl baktığından çok chat sitelerinde egoist benliklerin chat odalarında ne gibi bir etkisinin olduğunu incelemeye çalışacağız.

CHAT ODALARINDAKİ BENLİK ÇATIŞMALARI

Egoizmin yukarıda psikoloji açısından aşağı yukarı açıklanmış bir tanımını vermeye çalıştık. Önceki verdiğimiz tanımdan yola çıkarak egoizmin sohbet siteleri içerisindeki etkisel negatif yanının ağır bastığından biraz bahsettik. Şimdi bu konuya değinelim. Egoist birey, toplumsal hayatımız içerisinde az veya çok karşılaştığımız karakterlerden biridir. En temel sorunlar karşısında kitlesel hareket kabiliyetinden ve ortak hedefe yürüme noktasında kendi dışında var olan bireyleri ortak arzular açısından araçsallaştırır. Kendine ve benliğine atfettiği değeri pratikte böyle dışa vurur.  Bu noktadan hareketle, bedava chat siteleri içerisinde de bu bireysel hareketin kimi benliklerde var olduğunu görmekteyiz. Mobil Chat Siteleri içerisindeki tavır ve davranışlarıyla kendini merkeze alıp kendi dışındakileri tebaası olarak gören bazı kullanıcılar, tavır ve davranışlarıyla sunucu içerisindeki birliktelik ve aidiyet duygularını zedeleyebilmektedir. Bu tavırlar pek çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ama şu unutulmamalıdır ki bu tip kullanıcılar, sunucular içerisindeki tavırlarını aslında toplumun diğer alanlarından ve katmanlarından aldığı meşru zeminle gerçekleştirmektedir. Davranış özellikleri başka ortamlarda onaylanan site kullanıcısı, bu pratiğin diğer tüm alanlarda ve mekanlarda da onaylanacağı düşüncesiyle hareket etmektedir. Bu onay zeminini bulamayan sohbet sitesi kullanıcısı ya sunucuyu terk etmekte ya da başka bahanelerle huzursuzluk ortamı ve kargaşa zemini yaratabilmektedir. Peki bu sorunun sunuculardaki çözümü konusunda sunucular ve sunucu yönetimi ne gibi eylemler ortaya koyuyor? İsterseniz buna bir bakalım..

EGOİZMDEN YALNIZLIĞA ACI SÜREÇ

Sohbet siteleri yöneticilerinin belki en büyük ve en başlıca bireysel kullanıcı sorunlarından biridir bu konu. Kendinin merkeze alınması gerektiğini düşünen kullanıcı bu beklentisinin karşılığını yönetim ekibi içerisinde göremeyince sorun çıkartmaktan imtina etmemektedir. Bu durumla karşılaşan site yöneticileri ise öncelikle uyarı mahiyetinde kullanıcıyla konuşmakta ve sorunun genele yansıtılmaması gerektiği noktasında uyarılarda bulunmaktadır. Tüm bu uyarılara rağmen eylemini devam ettirdiği andan itibaren süreli veya süresiz olarak sohbet odaları ve mobil sohbet sitelerinden uzaklaştırılmaktadır.

YORUM YAP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • SüsLü
  Cevapla

  Yüreğine eline koluna sağlık canom

 • Selen
  Cevapla

  Super bir yazi Olmush Abim. Guzel yuregine Sglk 🙂

 • Pretorya
  Cevapla

  Yazı gayet Yerinde bi yâzı olmuş.. beklenen bi yazıydı.. 😁😁

Ne aramıştınız?

Son Yazılar

Kategoriler

Arkadaşlarını Bul
#Sohbet odalarında güzel dostluklar
Müzik Dinle
#Radyo Kanalımızda müziğin ritmini hisset
Yardımlaşma
#Help kanalından yardım alabilirsin