NazarSohbet.CoM Bildiri

Türkçe Sohbet Programı Yeni versiyonu ile yayındadır indirmek için Tıklayınız.

Seviyeli ve Güvenli Sohbetin Adresi


smiley Sohbet'e Başla!

CHAT SİTELERİNİN ALIŞKANLIK HALİ

Herhangi bir davranışı alışkanlık haline getirmek için o davranışı yirmi bir gün boyunca sürekli yapmak gerekir diyorlar. Bazı mecralarda buz gün sayısı altmışa bazılarında ise doksana çıkıyor. Analitik bilimler ile sosyal bilimler arasında farklar var. Dolayısıyla yapılan araştırmaların sonuçları da farklılık gösterebiliyor. Analitik olsa kesin bir sayı verebilirdik. İşin içine insan girince sosyal deneyler tam bir rakam vermiyor. Birisi doksan derken diğeri yirmi bir gün diyebiliyor. Fakat tartışma götürmeyecek bir tek şey var o da bir davranışı tekrar tekrar yaptığında istesekte istemesekte bunun alışkanlık haline geldiği.

Kimi alışkanlıklar çok çabuk oluşurken kimileri ise çok zor oluşuyor. Mesela yeni bir spor yapmaya başladığınızda bunu alışkanlık haline getirmek için gereken zamanı ayırmak büyük sabır gerektiriyor. Sabrın yanında disiplin de gerektiriyor. Fakat bazı davranışlar var ki onları sanki üç defa yapsak alışkanlık olacaklar… O kadar zevkli, o kadar tatmin edici, o kadar eğlenceli davranışlar. Bu davranışların çoğunun bize uzun vadede bir getirisi olmadığı da bir gerçek. Fakat içinde bulunduğumuz an itibari ile o kadar güzel dopamin salgılatıyor ki asla vazgeçmek istemiyoruz.

Sohbet sitelerinde zaman geçirmenin de bu vazgeçilmesi zor davranışlardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Öyle bağlayıcı ki tekrar tekrar bu web sitelerini ziyaret ediyoruz. Biraz daha süre geçtikten sonra “bu işin uygulaması da varmış” deyip uygulamayı indiriyor ve mobil sohbet siteleri üzerinden devam ediyoruz. Günümüzde daha yaygın olarak kullanılan IM uygulamalarda olduğu gibi, bu uygulamayı da gün içerisinde bir çok defa açıp kontrol eder hale geliyoruz. Acaba tanıdığım insanlar online mı? Ya da kime seslenebilirim de halini hatırını sorabilirim? Ya da acaba şu anda radyodaki yayın müzik zevkime uygun mu gibi düşüncelerle bakıyoruz. Bazen de sadece alışkanlık olduğu için amaçsızca, parmaklarımız kendi kendine o uygulamaya gidiyormuşçasına bir açıp göz atıyoruz.

Chat siteleri ya da mobil chat siteleri sizin için böylesi bir alışkanlık haline gelmemiş olabilir ve gelmek zorunda da olmayabilir. “Alışkanlıklar asla bana göre değil” diyorsanız, her gün  uğramaktansa arada bir uğramanızda fayda var. “Sosyalleşmeye ve zararsız yeni bir alışkanlığa ihtiyacım var” diyorsanız, buralar muhteşem yerler. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

 

D.T

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karizma dedi ki:

18 yıllık Alışkanlık hala vazgecemedik iyikide vazgecmemişim sizin gibi sağlam dostlar ve kardeşlerimle tanışmışım Emeğinize sağlık canlar

CoLoR dedi ki:

25 Yildir Devam Emeklerinize Sağlık Kolay Gelsin…

HopSs dedi ki:

Super bir yazi Olmush Abim 😉 Ailemize Dahil Olun… Sohbtn dibine Vurallimmi?…(: Cay Kahve Ee dha ne olsn..

HayaL dedi ki:

Kaliteli keyifli sohbetin adresi olmanız işinize olan titizliginizden geçiyor emeğinize sağlik canlar.

SiyahLi dedi ki:

Dostluğun tek adresi burda

soneR dedi ki:

Harika bır anlatım. http://Www.nazarsohbet.com gercekden guzel bir adres.

H2SO4 dedi ki:

Güzel güzel alışkanlıklarımız olsun 🙂

Mobil Sohbet Chat Siteleri