NazarSohbet.CoM Bildiri

Türkçe Sohbet Programı Yeni versiyonu ile yayındadır indirmek için Tıklayınız.

Seviyeli ve Güvenli Sohbetin Adresi


smiley Sohbet'e Başla!

Osmaniye Chat Siteleri

Osmaniye Chat Siteleri

Osmaniye Chat Siteleri makalesine bu meşhur görsel ile başlamasak olmazdı. Osmaniye hakkında küçük bir araştırma yapmak isteyen herkesin karşılaşacağı bu al bayraklı görsel, mobil sohbet siteleri kullanıcılarını da kendine hayran bırakıyor. Osmaniyeliler, tıpkı eski hemşehrileri Adanalılar gibi, chat sitelerine oldukça hakimler. Ülkemizin geriye kalan kısımlarında Osmaniye’yi hala Adana’ya bağlı sandıklarından olsa gerek, sohbet sitelerinde Osmaniye’nin nerede olduğu ile ilgili sorularla sık sık karşılaşmaktadırlar.
Biz de bu boşluğu fırsat bildik ve Osmaniye’yi siz mobil chat siteleri kullanıcılarına tanıtalım dedik.

Osmaniye Hakkında

Osmaniye, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. ilidir. 1933’e kadar il olan Osmaniye’nin eski adı Cebelibereket’tir. O tarihte Adana iline bağlanmış, 24 Ekim 1996 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle tekrar il olmuştur. Akdeniz Bölgesi’nde, Çukurova’nın en doğusunda yer alır.

Coğrafi bölge: Akdeniz
Yüzölçümü: 3.321 km² (1.282 mil²)
Nüfus: 506.807

Ceyhan Nehri’nin Osmaniye’den geçerek Akdeniz’e dökülmesi ile ayrı bir önem katmaktadır. Ceyhan Nehri üzerinde Türkiye’nin en yüksek barajı olan Berke Barajı ve Aslantaş Barajı enerji ve tarımsal sulamaya ciddi yarar sağlamaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en büyük kurulu rüzgâr enerjisi santrali olan Bahçe ve Hasanbeyli ilçeleri arasında bulunan Gökçedağ RES’ten yıllık 500 milyon kWh elektrik üretilmektedir.
Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçen ilde tarım, ekonomik açıdan büyük önem arz etmektedir. Hayvancılık, ticaret, dokumacılık ve sanayi diğer ekonomik iş kolları arasında bulunmaktadır.
Tarım ürünleri arasında dünya üretiminde önemli bir yer edinmiş olan Osmaniye, yer fıstığı ile dünyaya açılmıştır. Yer fıstığı ve turp üretiminde Türkiye’nin %75 civarında merkez nokta olan Osmaniye mutfağı ile de ön plana çıkmaktadır. İçli köfte, mercimek köftesi, çiğ köfte,kısır, tırşik, toğga çorbası ve bayram kömbesi, kısır gibi çeşitler mutfak tatlarının önde gelen yemekleridir.
7 ilçesi bulunan Osmaniye’nin turistik noktaları Karatepe, Hierapolis, Flavipolis ve Hemite antik kentleri, onlarca kalesi ve irili ufaklı yaylalarıdır.

Osmaniye Mutfağı

Yöre mutfağının en önemli malzemesi bulgurdur. Bu bakımdan yöresel yemeklerin çoğu bulgur ile yapılır; içli köfte, mercimek köftesi, ekşili köfte (fellah), çiğ köfte, kısır, sarmaiçi, bulgur pilavı, çiccice (domatesli pilav), mercimekli bulgur pilavı, batırık, bici bici gibi… Türk mutfağı ve Akdeniz mutfağının birçok özelliğini içerisinde barındıran Osmaniye mutfağında; zeytinyağlılar, yeşillikler, salatalar (gavurdağ salatası, ezme salata,çoban salata, soğan salatası, mevsim salata gibi), nar ekşisi, sumak ekşisi, turunç ekşisi, baharatlar (pulbiber, karabiber, kimyon, kekik, tarçın…) sık sık kullanılır. Osmaniye mutfağında et oldukça önemli bir yere sahiptir. Kebabın her çeşidi ve etli yemeklerin çoğuna lokantalarında da sıkça rastlanır. Kebabın yanında özellikle şalgam suyu tüketilir. Özellikle Adana, Hatay ve Gaziantep mutfağından izler taşır. Osmaniye mutfağında özellikle bayramlarda yoğurtlu kömbe ve bayram kömbesi denilen tatlı pasta çeşitleri yapılır.

Osmaniye’de Spor ve Yüksek Eğitim

2018-2019 Sezonu sonunda, Futbol takımı Osmaniyespor, 3.ligde, 7 Mart Kadirli Demirspor BAL ‘da kalmıştır. Osmaniye Demirspor kadınlar futbol 3.ligine düşmüştür. Osmaniye’nin voleybol erkek liglerinde 2 takımı yer almıştır.
Futbol Türkiye Kupası ‘nda Osmaniyespor, 2.turda elenmiştir.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, yeni açılan birçok fakültesi ve kullanışlı binaları ile eğitim hayatına devam ediyor. Öğrenci hayatı için maddi olarak gayet ideal ve doğudan gelen öğrencilere çokta uzak olmayan mesafesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Osmaniye Sohbet Siteleri

Osmaniye Sohbet Siteleri zaman zaman Kadirli sorununun da masaya yatırıldığı ortamlar olabiliyor. Kendilerini hala 01 plaka koduna ait hisseden Kadirliler ile onları kendilerinden biri sayan ve 80 plaka koduna ait hissedenler arasında tatlı sert atışmaları izlemek de mümkün. Kim bilir, belki de sohbet odaları sayesinde Kadirli halkının hangi ile daha bağlı olduğunu çözümleyebilirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selen dedi ki:

Emegnze Sglk Kolay Gelsn…

iSyaN dedi ki:

Gelinde sohbet gorun beee :)) eline saglik abimm

CoLoR dedi ki:

Emeklerinize Saglik Kolay Gelsin

Mobil Sohbet mobil sohbet odaları